Ubezpieczenie inwentarza rolniczego – na co zwrócić uwagę

Rolnictwo pewien czas temu wskoczyło na kompletnie inny poziom. Dzisiaj nie kojarzy się z mozolną pracą fizyczną. Aktualnie jest to wysoce zmechanizowany(a) gałąź przemysłu. Za pilnowanie dobytku odpowiadają systemy teleinformatyczne.

Rolnicy korzystają także dronów, a maszyny rolnicze zaskakują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zmaksymalizować liczbę produkowanych z natury plonów. Trzeba przy tym być świadomym, że nawet małe gospodarstwa rolne to wielki kapitał. Dobrze go zabezpieczyć przed wszelkimi możliwymi problemami. Najlepszą formą zabezpieczenia dorobku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wykupić?

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Każday człowiek w chwili nabycia gospodarstwa rolnego według definicji staje się rolnikiem. Łączy się z tym między innymi obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że jest to niezbędne nawet jeśli na obszarze gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw czy hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia przekracza 1 hektar podlega opodatkowaniu.

Jest to bazowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem obejmuje szereg spraw. Obejmuje np. straty wywołane pogodą czy choroby zwierząt. Ubezpieczenie OC dla rolników pozwala zachować spokój w sytuacji negatywnego wpływu zimy na obręb rolniczy, ale także w przypadku zepsucia się lub kradzieży maszyn rolniczych(ego).

Więc, mimo, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe warto dostrzec w nim zalety. Na efektywność działań rolniczych wpływa wiele czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad zjawiskami atmosferycznymi czy chorobami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można chociaż niwelować ewentualne szkody.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Potrzeba ubezpieczenia dotyczy także wszystkie budynki znajdujące się na terenie gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również o budynkach mieszkalnych. Istotna kwestia – konieczność ta pojawia się w chwili pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków zapewnia pełne odszkodowanie strat będących konsekwencją nagłych zdarzeń.

Tego typu ubezpieczenie chroni właściciela terenów rolnych od wyników przypadków takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy intensywny deszcz. To zwłaszcza istotne wobec zmieniającej się pogody. Dziś ekstremalne zjawiska atmosferyczne stają się przykrą normą. W związku z tym tym bardziej dobrze jest przypilnować aby nic nagłego nas nie zszokowało.

Ubezpieczenia maszyn rolniczych – mądry Polak przed szkodą

Jak wspomniano na wstępie tekstu rolnictwo w ostatnim czasie zostało zdominowane przez mechanizacji(ę). Dziś, zwłaszcza w większych gospodarstwach ważną rolę odgrywają maszyny. Niesamowicie zwiększają moce przerobowe określonych gospodarstw. Jednak, jak to pojazdy mechaniczne – czasem ulegają one awariom. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych urządzeń – wszystko to musi być pielęgnowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też pomyśleć o ubezpieczenie(u) maszyn wspierających pracę gospodarstwa.
Fundusze ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Celem tej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie finansowe przed niszczycielskimi wydarzeniami. Mowa tu o pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają też przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Niewątpliwie ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać obowiązkiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele różnych przypadków wpływa na gospodarstwa domowe by zmarginalizować ten temat. Sprawą otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować cały swój dorobek i skonsultować stan posiadania z agentem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i spersonalizować specjalnie pod cele konkretnej osoby.