Wypożyczalnia samochodów Techniczne Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Obecne nie wyobrażamy sobie życia bez technologii i elektryczności. Instalacje elektryczne w Gdańsku, Kraków i Warszawa – są one zakładane wszędzie. Pamiętaj jednak że elektronika może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W związku z tym szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, aby instalacja była dobrze zabezpieczona. Odpowiednie zabezpieczenie potrzebujemy po to, aby chronić wszystkie urządzenia elektryczne przed zapaleniem się. Takie zabezpieczenie najczęściej umieszcza się w rozdzielnicy głównej, która mieści się obok wejścia do domu.

Źródła przepięć – sprawdź jakie są

Źródłami przepięć i spięć w instalacjach elektrycznych są:

 • wyładowania atmosferyczne,

 • wyładowania atmosferyczne w napowietrzną linię zasilającą,
 • uderzenie pioruna w dach,
 • elektryczność statyczna.

  Jakie są źródła zabezpieczeń instalacji elektrycznych?

  Wyłączniki nadprądowe

  Czyli innymi słowy bezpieczniki chronią naszą instalację przed skutkami po wystąpieniu zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Takie zabezpieczenie zakładane jest dla poszczególnych obwodów odbiorczych.

  Wyłączniki różnicowo-prądowe

  Te wyłączniki ochraniają instalacje przed porażeniem podczas dotyku pośredniego i bezpośredniego. Co to jest kontakt pośredni? Jest to chociażby dotknięcie rzeczy, w której doszło do uszkodzenia izolacji.Z kolei kontaktem bezpośrednim jest przykładowo dotknięcie przewodu który jest pod napięciem. Tutaj działanie wyłączników polega na porównywaniu prądu płynącego w przewodzie fazowym i neutralnym. Kiedy zauważymy różnice przekraczająca ich prąd uruchomienia, następuje szybkie odłączenie zasilania.

  Ograniczniki przepięć

  Nazywane są ochronnikami przeciwpięciowymi. To urządzenia które mają za zadanie ochronić instalację elektryczną przed przepięciami. Buduje się je na bazie iskierników lub warystorowe. Ograniczniki przeciwprzepięciowe to alternatywa drogi przepływu dla prądu piorunowego. Jeśli ich nie ma, prąd może się przedostać do instalacji elektrycznej a wraz z tym do wszystkich podłączonych do niej urządzeń elektrycznych.