Wypożyczalnia samochodów Nowoczesne technologie Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego typu ataki i niebezpieczeństwa. Sieć daje przedsiębiorstwom sporo udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być użyte do niecnych celów.

Wobec tego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Kodowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych aktywności związanych z bezpieczeństwem danych przedsiębiorstwa.

Szczególnie ważne dla przechowywania danych są rozwiązania kryjące się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji potencjalnych wycieków.

Dlaczego pamięć masowa jest tak istotna?

Pamięć masowa jest jednym z najbardziej istotnych elementów infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwach. Pozwala trwale magazynować duże ilości danych przez długi czas.

Akces do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest wielokrotnie dłuższy. Pozwala to na odzyskiwanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma zazwyczaj charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane ponadto się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Wgląd do nich jest możliwy nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni niezawodna trzeba ją odpowiednio przygotować. Każdy element tworzący system i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie wpływała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego i ochronnego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki kodowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe usługi. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie jest jeszcze trudniejsze.

Bezpieczeństwo IT – kto nam pomoże?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.

Powiązane