Wypożyczalnia samochodów Przemysł Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne pozwala na wytwarzanie obiektów które nie są wypełnione w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz tekst aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Czym jest formowanie rotacyjne?

Formowanie roto jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umiejscowieniu go we wnętrzu rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. Do czego stosuje się tę metodę?

Rotomoulding ma zastosowanie do chociażby do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt czy też przeróżne kolory. Obiekty który były otwyrzmane w ten sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Formowanie rotacyjne – w jaki sposób przebiega?

Podczas formowania roto, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa sztucznego. To właśnie dzięki temu możliwe jest zachowanie takiej samej grubości wszystkich ścianek. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, jego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To natomiast bardzo wpływa na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Gdy forma będzie miała temperaturę która umożliwia przetopienie i rozpływanie tworzywa, pojawia się jej bardzo powolne chłodzenie, ma ono na celu minimalizację wewnętrznych naprężeń a także zapobieganie temu, aby powstały zniekształcenia detali.

Formowanie rotacyjne – zalety

Formowanie roto ma dużo korzyści. POcząwszy od tego, że rotowane rzeczy najczęściej nie mają żadnych rys, ani szwów spawania. Co więcej, metoda ta umożliwia produkcję dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.